دوشنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

خدا خالق جهان نیست
بخشی از مقاله:

استیون هاوکینگ: خداوند خالق جهان نیست
به نقل از پژوهشکده تخصصی فیزیک و فلسفه
لندن (رویترز) – فیزیکدان برجسته‏‌ی بریتانیایی، استیون هاوکینگ، در کتاب جدید خود استدلال کرده است که خداوند جهان را نیافریده و “انفجار بزرگ” پیامد اجتناب ناپذیری از قوانین فیزیک بوده است.
مطابق با روزنامه‏‌ی تایمز که در روز سه‏ شنبه منتشر شد؛ او در “طرح عظیم،” اثر مشترکش با فیزیکدان آمریکایی، لئونارد ملودینو، می‏گوید که سری جدید نظریه‏‏‌ها یک آفریننده برای جهان ساخته است.
هاوکینگ می‏نویسد، “چون قانونی مثل جاذبه وجود دارد، جهان تاکنون توانسته و خواهد توانست که خود به خود، از هیچ به وجود آید. ایجاد خود به ‏خودی، دلیل وجود چیزها است به جای نبودن‏شان، چرا جهان به وجود آمد، چرا ما به وجود آمدیم.”
“لازم نیست دعا کنید تا ورقه‌‏ای آبی رنگ پیدا شود و روند جهان را تنظیم کند.”
هاوکینگ، 68، با کتاب “تاریخچه‏‌ی زمان،” که در سال 1988 منتشر شده بود و شرحی بر منشا و مبدا جهان بود، و برای فعالیت‏هایش درباره‏‌ی سیاهچاله‏‌ها، کیهان‏شناسی و گرانش کوانتومی به شهرت رسید. از سال 1974، این دانشمند بر روی پیوند دو پایه‏‌ی فیزیک جدید کار کرده است – نظریه‏‌ی نسبیت عمومی آلبرت انیشتین، که به جرم و پدیده‏‌ها و اثرات آن در مقیاس بزرگ مربوط می‏شود، و نظریه‏‌ی کوانتوم، که ذرات زیر اتمی را پوشش می‏دهد.
آخرین نظرات پیشنهادی او، دیدگاه قبلی‌‏اش را که درباره‌‏ی دین اظهار داشته بود نقض می‏کند. او اخیراً نوشت که قوانین فیزیک به این معنی است که در واقع لازم نیست معتقد باشیم خدا در انفجار بزرگ دست داشته است.
او در تاریخچه‏‌ی زمان نوشت… “کشف یک نظریه‏‌ی کامل، می‏تواند منجر به پیروزی خرد بشر شود.”
او در آخرین کتاب خود گفته است که اکتشافات سال 1992 درباره‌‏ی چرخش سیارات به دور ستاره‏ای غیر از خورشید، برای به چالش کشیدن دیدگاه پدر فیزیک، اسحاق نیوتون کمک کرده است، که می‏گفته جهان نمی‏توانسته از هرج و مرج به وجود آمده باشد و توسط خداوند آفریده شده است.
او می‏نویسد، “علتی که شرایط سیاره‏‌ی ما را منطبق و مناسب می‏سازد – خورشید واحد، ترکیب خوش اقبالانه‏اش با زمین – فاصله‏‌ی خورشید و جرم خورشیدی، بسیار کمتر قابل توجه است، و به مراتب شواهد قانع کننده‏‌ی کمتری وجود دارد که زمین فقط برای لطف به نوع بشر طراحی شده باشد.”
هاوکینگ، که فقط از طریق صدای کامپیوتری سینت سایزر قادر به تکلم است، دیستروفی ماهیچه‌‏ای دارد که طی سال‏ها پیشرفت سمت چت بدن او را کاملاً فلج کرده است.
بیماری او وقتی که تازه بیست ساله بود شروع شد، اما در ادامه به عنوان یکی از پیشتازان دنیای علم شناخته شد، همچنین در “پیشتازان فضا” و کارتون “فیوچراما” و “سیمپسون‏ها” به عنوان مهمان ظاهر شد.
سال گذشته او اعلام کرد که از کرسی ریاضیات لوکاس در دانشگاه کمبریج کناره‎گیری کرده است، موقعیتی که یکبار نیوتن بدست آورده بود و هاوکینگ از سال 1979 بر این سمت بود.

استیون هاوکینگ

Go to top