رزمناو “یواس‌اس نیمیتز” آمریکا وارد آب‌های خلیج فارس شد

ناو هواپیمابر “یو‌اس‌اس‌نیمیتز” آمریکا در همراهی با چند ناوچه با عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های خلیج فارس شد. آمریکا بر آن است تا با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران مانع از خرید جنگ‌افزار از سوی این کشور گردد.

تنش در مناسبات بین ایران و آمریکا افزایش یافته است. در همین رابطه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خبر از ورود ناوهواپیمابر “یو‌اس‌اس نیمیتز” به آب‌های خلیج فارس داده است.

حضور نظامی آمریکا در آب‌های منطقه در ارتباط با مبارزه آمریکا علیه نیروهای وابسته به “دولت اسلامی” (داعش) توضیح داده می‌شود. این در حالی است، که تحلیلگران افزایش حضور نظامی آمریکا در این منطقه را در ارتباط با ایران می‌دانند.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تقویت حضور نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس داده است.

گفته می‌شود چند ناوچه و یک ناوشکن رزمناو “یو‌اس‌اس نیمیتز” را در این ماموریت نیروی دریایی آمریکا همراهی می‌کنند. این ناوچه‌ها حامل موشک‌های هدایت شونده هستند.

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است آمده که هدف از اعزام این رزمناو به آب‌های خلیج فارس حمایت و پشتیبانی از ائتلاف ضد داعش و همکاری با کشورهای متحد آمریکا در منطقه بوده است.

دریابد جیم کرک، که فرماندهی این مجموعه دریایی را برعهده دارد از آمادگی کامل نیروهای خود برای مقابله با هر تهدیدی سخن گفته است. پیش از او نیز، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که تمامی فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه به دقت رصد می‌شود.

مکانیسم ماشه

خبرگزاری فرانسه اعزام این ناو هواپیمابر در همراهی با دو ناوچه و یک ناوشکن را در شرایط کنونی بی ارتباط با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نمی‌داند.

به‌رغم مخالفت دیگر کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا یک ماه پیش طرح فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود.

بر اساس این مکانیسم، همه تحریم‌های بین‌المللی و از جمله تحریم‌های تسلیحاتی ایران فعال می‌شوند. جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای با اشاره به خروج آمریکا از این توافق، رجوع این کشور به این بند از برجام را از منظر حقوقی صحیح نمی‌دانند.

به‌رغم آن، مایک پمپئو روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر رسما خبر از فعال شدن این مکانیسم در روز شنبه ۱۹ سپتامبر داده بود.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط  به ایران و ونزوئلا نیز گفته بود که بر اساآبرامز: همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می‌شوند. بر اساس این سیاست تحریم‌های تسلیحاتی ایران به طور نامحدود تمدید خواهد شد و دیگر محدودیت‌ها نیز علیه این کشور به مورد اجرا در خواهد آمد.

مایک پمپئو گفته است که ما به جمهوری اسلامی امکان خرید تانک‌های چینی و سامانه دفاع ضدهوایی روسی را نخواهیم داد و مانع از ارسال جنگ‌افزار از سوی ایران به حزب‌الله لبنان خواهیم شد.

درباره مارکس

کارل هاینریش مارکس (تولد ۵ مه ۱۸۱۸ درگذشتهٔ ۱۴ مارس ۱۸۸۳) فیلسوف، جامعه شناس، انقلابی پرولتری، مورخ و اقتصاددان آلمانی دارای سیستم فلسفه‌ایست به نام مارکسیسم. این فلسفه اساساً در تمام زمینه‌ها مرز قاطعی با ایده‌آلیسم دارد و برعکس ایده‌آلیسم، هدفش تغییر جهان است، بغییر به سوی کمونیسم. او فرزند سوم خانواده یهودی مذهب هاینریش مارکس است. پدر او به خاطر مسائل شغلی به دین مسیحیت و مذهب پروتستان گرائید و همراه او خانواده نیز مسیحی شد. مارکس دبیرستان را در محل تولدش «تریر» به پایان رساند و پس اقامت یک ساله برای تحصیلات دانشگاهی در بن، به برلن عزیمت کرد. او در این دانشگاه، در رشته فلسفه و تاریخ، با ارائهء تز «اختلاف فلسفه طبیعت دموکریتوس و اپیکور»  در سال ۱۸۴۱ به اخذ درجه دکترا نائل آمد. دکتر کارل مارکس در شهر برلین به هگلی‌های جوان گرائید در عین حال به مطالعه‌ای عمیق در فلسفه فویرباخ پرداخت. بیگانگی مذهبی و جوهر مسیحیت که شاهکار فویر باخ است، ماتریالیسم متافیزیکی او را به وضوح مینمایاند، همان طور که فلسفه ایده‌آلیستی هگل، دیالکتیک ایده‌آلیستی او را نشان می‌دهد. مارکس و انگلس به یاری هم، دیالکتیک وارونه هگل و ماترییالیسم خام و وارونه فویرباخ را بر روی پا استوار کردند و ماتریالیسم دیالکتیک یا دیالکتیک ماتریالیستی را که در برگیرنده قانونمندهای عام طبیعت و جامعه است، بنیان نهادند. پروسه تکامل این فلسفه و منطق را ما در گروندریسه و اوج آن را در کاپیتال می‌یابیم. مارکس پس از آشنائی با انگلس در روند یک دوستی بی نظیر تاریخی و هماهنگی کامل فکری از هگلی‌های جوان گسست و به جنبش عملی و فکری کارگری رو آورد. اندکی پیش از انقلاب ۱۸۴۸ آن‌ها به درخواست اتحادیه کمونیست‌ها، مانیفست حزب کمونیست را به رشته تحریر در آوردند که بر پیشانی آن جمله تاریخی «تاریخ همهٔ جوامع تا کنون، تاریخ مبارزهٔ طبقاتی بوده است»، میدرخشد. مارکس از این تاریخ به بعد مجبور به زندگی در تبعید در کشورهای مختلف گردید که پس از سال‌های طولانی زندگی بسیار فقیرانه در لندن و فعالیت تا پای جان در جنبش بین‌المللی کارگری در همان شهر درگذشت.
طبق نظرخواهی شعبه‌ای از بی بی سی از مردم در سال ۲۰۰۵، مارکس به عنوان بزرگترین متفکر قرن بیستم شناخته شد.


انقلاب قهرآمیز علیه رژیم سرمایه‌داری ایران و در پی آن ساختمان سوسیالیسم و دیکتاتوری پرولتاریا در راه است. آماده شویم!