چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

سرنوشت ویجر ۲ در فضای میان‌ستاره‌ای
مجله علمی ایلیاد - کاوشگر ویجر۲ در سال ۱۹۷۷ میلادی برای بررسی چهار سیاره‌ی غول‌پیکر منظومه‌ی شمسی به فضا پرتاب شد. بعد از گذشت ۴۰ سال، این کاوشکر چیزی نزدیک به ۱۷.۷ میلیارد کیلومتر را پیموده است و هم اکنون نزدیک به مرزهای منظومه‌ی شمسی، یعنی در انتهای هلیوسفر قرار دارد. این کاوشگر به زودی می‌تواند به همتای دوقلوی خود یعنی،

ویجر‌۱ بپیوندد و به دومین شئی ساخته شده انسانی‌ای تبدیل شود که وارد فضای میان‌ستاره‌ای شده است.

هلیوسفر، منطقه‌ای از فضا است که تحت تسلط بادهای خورشیدی و میدان مغناطیسی قرار دارد. علاوه بر این، گاز هیدروژن و هلیوم که در کهکشان ما نیز تاثیر زیادی دارند، عناصر غالب این منطقه‌ی فضایی به شمار می‌آیند. در گستره‌ی هلیوسفر، پرتوهای کیهانی تاثیر بیشتری دارند، زیرا آن‌ها توسط عناصر خورشیدی چندان خنثی نمی‌شوند و لذا کاوشگر ویجر‌۲ از اوایل ماه آگوست ۲۰۱۸ تا کنون با نزدیک شدن به مقصد، چیزی در حدود ۵ درصد افزایش را در میزان این عناصر گزارش کرده است.

در واقع اطلاعات به‌دست آمده بسیار شبیه اطلاعاتی هستند که توسط ویجر۱ در ماه می سال ۲۰۱۲، فقط سه ماه قبل از عبور این کاوشگر از هلیوسفر یا به طور دقیق‌تر هنگام سفر آن از لبه‌ی بیرونی هلیوسفر گزارش شده بودند و به همین علت، محققان فکر می‌کنند که ویجر۲ در هنگام عبور از این مرز، در حال انجام اقدام مهمی است.

«اد استون»، دانشمند پروژه‌ی ویجر در کالتاچ پاسادنا، در بیانیه‌ای گفت: «هیچ شکی وجود ندارد که ما شاهد تغییرات زیادی در محیط اطراف ویجر۲ هستیم. قطعاً ما در ماه‌های آینده اطلاعات زیادی را از این کاوشگر کسب خواهیم کرد، اما هنوز هم نمی‌دانیم که چه زمانی به هلیوسفر خواهیم رسید. تنها چیزی که می‌توانم با قطعیت بگویم این است که ما هم اکنون در هلیوسفر نیستیم.»

ویجر۲ یکی از فضاپیما‌های بسیار دور از زمین است که می‌توان در آنجا به مطالعه‌ی تغییرات خورشید و چگونگی تاثیر آن‌ها بر روی سیاره‌ی ما، سیارات دیگر و کل منظومه‌ی شمسی پرداخت. ویجر۲ به محققان، چشم‌انداز بی‌نظیری را در مورد این زمینه‌ی جذاب علمی، ارائه می‌دهد.

هلیوسفر اغلب به عنوان یک حباب شناخته می‌شود، اما دقیقاً، دارای شکل کروی نیست و شکل آن دائماً تغییر می‌کند. این امر به شدت به فعالیت خورشید بستگی دارد و همان‌طور که مشاهده می‌شود با وارد شدن خورشید به چرخه‌ی ۱۱ ساله‌ی فعالیتش، این حباب نیز گسترش یافته است. ویجر۱ در حال حاضر به فضای میان‌ستاره‌ای رفته، زیرا حرکتش بسیار سریع‌تر و طولانی‌تر شده است و لذا می‌توان آن‌را تنها شئی ساخته شده انسانی دانست که تا این حد از زمین دور شده. بنابراین اگر تجربه‌ی ویجر۲ از ویجر۱ متفاوت باشد، اطلاعات جدید و جالبی به دست محققان خواهد رسید.

نوشته: آلفردو کارپینتی
ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
منبع: iflscience.com

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

نمایش تعداد مطالب
93653

معرفی کتاب

نرگس دختر کارگر -  داستان کارگری


 


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 سیمای دیگری از استالین


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


 گرگ‌ها و انسان‌ها


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان


 Lenin über Trotzki

 


حقوق زن در ایران

Go to top