چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

کمبود ویتامین دی، عاملی برای ابتلا به اسکیزوفرنی
مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ی جدیدی نشان داده که کمبود ویتامین دی در هنگام تولد، می‌تواند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که بین نوزادانی که با کمبود ویتامین دی متولد شده‌اند و افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی در مراحل بعدی زندگی، ارتباط جالبی وجود دارد. اگرچه این کشف، ریشه در تحقیقات مشاهداتی دارد، اما دانشمندان

معتقد هستند که ویتامین دی در رشد مغز جنین، نقش مهمی دارد.

فرضیه‌ی اولیه از طریق تحقیقات اپیدمیولوژیکی به‌دست آمد که طی آن کشف شد که خطر اسکیزوفرنی در افرادی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، در مقایسه با افرادی که در محیط‌های روستایی زندگی می‌کنند، ساکنان ارتفاعات بلند، گروه‌های قومی با پوست تیره و افرادی که در زمستان و بهار متولد شده‌اند، بیشتر است. عامل رایجی که محققان می‌توانند در بین آن‌ها، عوامل خطرناکی ببینند، میزان بالایی از کمبود ویتامین دی است.

بیش از ۲،۶۰۰ فرد بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنی انتخاب شدند و میزان ویتامین دی آن‌ها که از نمونه‌های خونی در هنگام تولد از آن‌ها گرفته شده بود، بررسی شد. نتایج به طور شگفت‌انگیزی قانع‌کننده بود. نتایج نشان داد که نوزادانی که در هنگام تولد کمبود ویتامین دی داشتند، به احتمال ۴۴ درصد بیشتر از بزرگسالان سالم با میزان ویتامین دی عادی، به اسکیزوفرنی مبتلا شدند.

«جان مک‌گرث» رهبر این مطالعه، گفت: «از آنجایی که جنین در حال رشد به‌طور کامل به ذخایر ویتامین دی مادر متکی است، یافته‌های ما نشان می‌دهد که زنان بارداری که ویتامین دی کافی دارند، موجب پیشگیری از برخی موارد اسکیزوفرنی می‌شوند؛ به طوری که این امر، با نقش مکمل‌های فولات در پیشگیری از اسپینا بیفیدا که نوعی اختلال در مهره شکاف‌دار است، قابل مقایسه است.»

در هنگام تفسیر نتایج باید تردید کرد؛ زیرا این نتایج صرفاً همبستگی را نشان می‌دهد نه علت را؛ اما شواهد زیادی وجود دارد که این فرضیه را تایید می‌کند که کمبود ویتامین دی قبل از تولد، می‌تواند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. مطالعات مختلفی روی حیوانات نشان داده که کمبود موقتی ویتامین دی قبل از تولد، می‌تواند هرچیزی را مختل کند، از حجم مغز گرفته تا بیان ژن و پروتئین.

اخیراً نشان داده شده که کمبود ویتامین دی در طول بارداری نیز با ویژگی‌های اوتیسمی در کودکان ارتباط دارد. علاوه بر این، مطالعه‌ای جدید، شباهت‌های مولکولی جالبی در بیان ژن بین اوتیسم و اسکیزوفرنی را نشان داده است.

با وجود این مطالعه‌ی جدید که به خوبی درک شده است، هنوز موارد زیادی نامعلوم مانده است. این نتایج فقط از نمونه‌ی خونی که در هنگام تولد گرفته شده بود، به‌دست آمد؛ بنابراین معلوم نیست که آیا کمبود بیشتر ویتامین دی در چند سال اول زندگی، بر خطر ابتلا به اسکیزوفرنی تاثیر می‌گذارد یا خیر؟ ارتباط آن دسته از رفتارهای مادر در طول بارداری که می‌تواند بر میزان ویتامین دی تاثیر بگذارد، با خطر نهایی ابتلا به اسکیزوفرنی در کودک نیز هنوز نامعلوم است. مک‌گرث می‌گوید: «گام بعدی این است که در زنان بارداری که کمبود ویتامین دی دارند، آزمایش‌های بالینی تصادفی‌ای در مورد مکمل‌های ویتامین دی انجام شود تا تاثیر آن بر رشد مغز کودک و خطر اختلالات عصبی از قبیل اوتیسم و اسکیزوفرنی، بررسی شود.»

این تحقیق جدید در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شده است.

نوشته: نیک هاردی
ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

نمایش تعداد مطالب
93588

معرفی کتاب

نرگس دختر کارگر -  داستان کارگری


 


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 سیمای دیگری از استالین


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


 گرگ‌ها و انسان‌ها


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان


 Lenin über Trotzki

 


حقوق زن در ایران

Go to top