پنجشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸

روش جدید تشخیص سرطان ریه
امیدها برای تشخیص سرطان ریه بالا رفت. مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ای جدید نشان داد که پزشکان با استفاده از یک روش جدید، می‌توانند سرطان ریه را زودتر تشخیص دهند. بر اساس این مطالعه، محققان از سیتی‌اسکن و آزمایش خون برای تشخیص مولکول دی‌ان‌ای سلول‌های سرطانی در داخل

ریه‌های موش آزمایشگاهی استفاده کردند. این روش تومورهای ریه را قبل از اینکه به سرطان تبدیل شوند، نشان می‌دهد. این مشاهدات برای دانشمندان فوق‌العاده جالب و هیجان‌انگیز بود، زیرا نشان می‌داد که جهش‌های ناشی از تومور در دی‌ان‌ای بیماران مبتلا به سرطان‌های ابتدایی یا تومورهای پیش سرطانی، قابل شناسایی هستند. محققان میزان دی‌ان‌ای موجود در ریه‌های موش را به اندازه‌ی تومورهای موجود در آن محل، نسبت دادند. «مارتینز» یکی از محققان این مطالعه گفت: «این موضوع سبب می‌شود که بتوان از دی‌ان‌ای برای تشخیص سرطان‌های ابتدایی در بیماران استفاده کرد.»
با توجه به گزارش‌های انجمن ریه آمریکا، سرطان ریه ۲۵ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان را تشکیل می‌دهد. در سال ۲۰۱۸، این بیماری باعث مرگ بیش از ۱۵۰،۰۰۰ نفر در ایالات متحده شد. این بیماری اغلب در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست و همین امر باعث می‌شود که در سایر نقاط بدن گسترش یابد. در واقع، نرخ بقای پنج ساله برای سرطان ریه، ۱۸.۶ درصد است که بسیار پایین‌تر از نرخ بقاء برای سایر سرطان‌ها است. «میرانا دلفینو» مدیر برنامه‌ی بخش سرطان MRC، گفت: «این تحقیق واقعاً یک کشف امیدبخش است. زیرا تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه، بسیار مشکل است و همین امر باعث عدم بهبود آن و کاهش میزان بقاء بیمار می‌شود. توسعه‌ی راه‌های تشخیص زودهنگام این بیماری از اهمیت زیادی برای بهبود بیماران برخوردار است و اگر تنها با استفاده از یک نمونه‌ی خون بتوان این کار را انجام داد، می‌توان به بیماران کمک کرد تا از تقبل هزینه‌های بیشتر راحت شوند. اما ما باید منتظر نتایج مراحل بعدی این تحقیق باشیم.»

نوشته: تارن دیسون
ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه – مجله علمی ایلیاد

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

نمایش تعداد مطالب
86412

معرفی کتاب

نرگس -  داستان کارگری


 


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 سیمای دیگری از استالین


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


 گرگ‌ها و انسان‌ها


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان


 Lenin über Trotzki

 


حقوق زن در ایران

Go to top