چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

کشف قبرستانی در کنار اهرام مصر
مجله علمی ایلیاد - باستان‌شناسانی که در سمت جنوب شرقی اهرام جیزا کار می‌کردند موفق به کشف قبرستانی شدند که به چیزی در حدود ۴،۵۰۰ سال پیش تعلق دارد. وزارت امور خارجه مصر، اعلام کرد که یک قبرستان ۴،۵۰۰ ساله در جنوب شرقی امپراتوری معروف جیزا کشف

 

شده است. مقبره‌ها و مدفن‌های متعددی در این گورستان کشف گردیده که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها گوری بود که بقایای دو نفر، یکی به‌نام «بهنویی کا» و دیگری به‌نام «نوی» در آن به چشم می‌خورد. تابوت این دو فرد کاملاً سالم بود و بقایای آن‌ها در داخل تابوت وجود داشت. با این حال، هیچ اطلاعاتی در مورد آن‌ها منتشر نشده است. تجزیه و تحلیل مصنوعات آرامگاه و کتیبه‌های هروگلیف نشان داد که این دو مرد تقریباً ۴،۵۰۰ سال پیش می‌زیسته‌اند؛ یعنی در طول دوره‌ای که مورخان اغلب آن‌را به‌نام سلسله‌ی پنجم می‌شناسند و به دوره‌ای پس از ساخته شدن اهرام جیزا است.

با توجه به این کتیبه‌ها، بهنوی کا کشیش و قاضی‌ای بود که لقبی تحت عنوان «تطهیرکننده‌ی پادشاهان» به او تعلق گرفته بود. گویا وی کار تطهیر بسیاری از فراعنه نظیر «خفره»، «یوزرکیف» و «نیوسر» را انجام داده بود. خفره فرعونی بود که دستور ساخت یکی از هرم‌های جیزا را صادر کرد، در حالی که یوزرکیف و نیوسر، فرعون‌هایی بودند که در طول سلسله پنجم بر مصر حکومت می‌کردند.

بر طبق کتیبه‌های موجود در این آرامگاه، نوی نیز دارای القاب بسیاری از جمله «رئیس بزرگترین ایالت»، «ناظر شهرک‌های جدید» و تطهیرکننده‌ی فرعون خفره بود. اما تجزیه و تحلیل کتیبه‌ها و عناوین همچنان ادامه دارد. مصنوعات دست‌ساز بسیاری در این آرامگاه و دیگر مدفن‌های گورستان یافت شد، از جمله مجسمه‌ی ساخته شده از سنگ آهک که ممکن است بهنوی کا یا  نوی را به تصویر کشیده باشد و نقاشی‌های سنگی و ماسک‌های چوبی دیگر باستان‌شناسان دریافته‌اند که این گورستان تا چیزی در حدود ۲،۶۰۰ سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته، زیرا چندین مدفن در آن قرار دارد که به آن دوره باز می‌گردد. معمولاً در مصر باستان مجدداً از قبرها استفاده می‌شده و این کار امری طبیعی بود.

«زحی حواس» وزیر سابق دولت مصر، در بیانیه‌ای گفت که گورستان تازه کشف شده در کنار گورستانی واقع شده که افرادی که اهرام جیزا را می‌ساختند در آنجا دفن می‌شدند. یک گروه باستان‌شناس مصری تحت رهبری «مصطفی وزیری» دبیر کل شورای عالی آثار باستانی، این گورستان را کشف کرد. تحقیق در مورد این گورستان جدید همچنان ادامه دارد و لذا ممکن است این گروه بتواند به کشفیات جدیدی دست یابد.

نوشته: اون جاروس
ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه – مجله علمی ایلیاد

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

نمایش تعداد مطالب
93647

معرفی کتاب

نرگس دختر کارگر -  داستان کارگری


 


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 سیمای دیگری از استالین


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


 گرگ‌ها و انسان‌ها


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان


 Lenin über Trotzki

 


حقوق زن در ایران

Go to top