چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

تاریخچه‌ی ۱۲۰هزار ساله‌ی تغذیه‌ی انسان
مجله علمی ایلیاد - گروهی بین‌المللی از محققین، شواهد متعددی از بافت‌های گیاهان نشاسته‌ای در آتش‌دان‌های ۱۲۰،۰۰۰ ساله در یک سایت باستان‌شناسی در آفریقای جنوبی پیدا کرده‌اند. این شواهد جدید از نظریه‌ای مبنی بر اینکه تکثیر ژن‌های هضم‌کننده‌ی نشاسته‌ها در

هوموساپین‌های اولیه در واقع پاسخی به افزایش این ماده ‌در رژیم‌ غذایی آن‌ها بوده است را حمایت می‌کند.

«سینتیا لاربی» از دانشگاه کمبریج، می‌گوید: «این کشف خیلی هیجان‌انگیزی است. شواهد ژنتیکی و زیستی در گذشته نشان می‌دادند که انسان‌های اولیه نشاسته می‌خورده‌اند، ولی این تحقیق تاکنون انجام نشده بود.» لاربی و همکارانش در سایت باستان‌شناسی رودخانه‌ی کلازیس به دنبال آتش‌دان‌های تخریب نشده می‌گشتند و آن‌ها را آنالیز می‌کردند. وی‌ می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهند که این آتش‌دان‌های حاوی خاکستر برای پختن غذا استفاده ‌شده است و ریشه‌های گیاهی و قارچ‌ها از اجزای رژیم‌ غذایی آن‌ها در ۱۲۰،۰۰۰ سال پیش تا ۶۵،۰۰۰ سال پیش بوده است. اگر چه در آن زمان تغییراتی در استراتژی و تکنولوژی ابزار سنگی برای شکار صورت گرفته است، ولی هنوز انسان‌های آن دوران از ریشه‌ی گیاهان و قارچ‌ها نیز استفاده می‌کرده‌اند.»

دکتر «سارا وورز» از دانشگاه ژوهانسبورگ، می‌گوید: «تحقیق ما نشان می‌دهد که انسان‌های اولیه از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می‌کرده‌اند و می‌توان گفت که آن‌ها از لحاظ زیست‌محیطی باهوش بوده‌اند و توانسته‌اند محیط اطراف خود را کاوش کرده و غذاها و داروهای مناسبی برای خود پیدا کنند.»

با ترکیب ریشه‌های پخته شده و قارچ‌ها به‌عنوان پایه‌ی اصلی غذایی و همچنین پروتئین و چربی‌های تهیه شده از طریق ماهی‌ها و دیگر حیوانات کوچک و بزرگ، این جوامع توانسته‌اند به نحو بهینه‌ای خود را با محیط اطراف وفق دهند که این واقعیت نشان می‌دهد که آن‌ها در ۱۲۰،۰۰۰ سال پیش از هوش بالایی برخوردار بوده‌اند. دکتر وورز می‌گوید: «شواهد یافت‌شده در سایت رودخانه‌ی کلازیس که در آن‌جا قطعات جمجمه و دیگر اجزا متعلق به ۱۲۰،۰۰۰ سال پیش یافت‌شده است، نشان می‌دهد که انسان‌هایی که در آن بازه‌ی زمانی در آن‌جا می‌زیسته‌اند، مانند انسان‌های مدرن امروزی بوده‌اند. به هر حال، می‌توان گفت که آن‌ها از برخی جهات قوی‌تر بوده‌اند.»

نتایج این تحقیقات در مجله‌ی Human Evolution به چاپ رسیده است.

نوشته: SciNews
ترجمه: امید محمدی – مجله علمی ایلیاد

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

نمایش تعداد مطالب
93624

معرفی کتاب

نرگس دختر کارگر -  داستان کارگری


 


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 سیمای دیگری از استالین


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


 گرگ‌ها و انسان‌ها


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان


 Lenin über Trotzki

 


حقوق زن در ایران

Go to top