سازمان جهانی کار - ونزوئلا - کارگران

سازمان جهانی کار در ونزوئلا از راست‌گرایان سیاسی حمایت و با افزایش دستمزد کارگران مخالفت می‌کند سازمان جهانی کار بخشی از به اصطلاح کمیته کارشناسی منتصب دولت موودی برای تصمیم‌گیری پیرامون متدولوژی محاسبه و تعیین حداقل دستمزد ملی در هند شد. و در این روند، حسابگرانه همه همایش‌های سه جانبه و قوانین موجود، از جمله احکام دیوان عالی را نادیده گرفت. این «پانزدهمین کنفرانس کار» هند بود که پیرامون

شیوه محاسبه حداقل دستمزدها تصمیم گرفت و دیوان عالی با تأییدش به آن شالوده قانونی داد. این به وسیله «هفتمین کمیسیون دستمزد» و «هیأت مشورتی سه جانیه حداقل دستمزد» براساس «قانون حداقل دستمزد» سال ۱۹۴۸ به اجرا گذاشته شد.
کمیته کارشناسی گزارش خود را در ژانویه تسلیم نمود و دولت برای اهداف سیاسی آشکار آن‌را در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ درست پیش از هفدهمین انتخابات سراسری برای [مجلس] لوک سابها [خانه مردم] منتشر کرد. سازمان جهانی کار خود را در کارزار سیاسی پیش از انتخابات به سود حزب حاکم در هند درگیر نمود.
اما همین سازمان جهانی کار در ۲۱ مارس ۲۰۱۸، درست پیش از انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در ۲۰ مه یک کمیته تحقیق تشکیل داد و دولت مادورو را براساس ادعاهای واهی عدم پایبندی به کنوانسیون‌های «آزادی انجمن»، «مشاوره سه جانبه» و به خاطر «افزایش یکجانبه حداقل دستمزدهای کارگران» محکوم کرد. این مداخله سازمان جهانی کار در موضوع سیاسی پیش از انتخابات به سود مخالفان دولت مادورو بود.
سازمان جهانی کار در بیانیه خود مشخصاً به  شکایتی درباره ادعای «حملات، آزار و اذیت، و خشونت و کارزار برای بی‌اعتبار ساختن سازمان کارفرمایان- «فدِکاماراس»-رهبران و وابستگان به آن» اشاره کرد. بنا به گزارش رویترز، سازمان جهانی کار هم‌چنین از فقدان مشاوره با فدِکاماراس پیرامون قوانین و اجرای «تعداد زیادی افزایش در حداقل دستمزد بدون مشاوره با نمایندگان کارفرما و کارگر» اشاره کرد.
خوزه رامون ریورو، معاون وزیر کار ونزوئلا در پاسخ به سازمان جهانی کار گفت: «ما قاطعانه مخالفت خود را با کمیسیون تحقیق علیه دولت ما اعلام می‌کنیم» و «متأسفیم که سخنگوی "فدکاماراس" در کنار جناح غیردمکراتیک اپوزیسون کشور ما برای خربکاری در انتخابات شهری، منطقه‌ای و ریاست جمهوری در ۲۰ مه توطئه می‌کند.»
«فدِکاماراس» (فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و تولید ونزوئلا) انجمن اصلی سرمایه‌داران ونزوئلا است، و از روزهای هوگو چاوز رییس‌جمهور پیشین با رژیم ونزوئلا اختلاف سیاسی داشته است. در جریان کودتای نافرجام علیه چاوز در آوریل ۲۰۰۲، پدرو کارمونا رییس پیشین فدکاماراس برای دو روز نقش رییس‌جمهور ونزوئلا را به عهده گرفت.
رییس‌جمهور نیکولاس مادورو، راننده سابق اتوبوس که با افتخار می‌گوید یک کارگر-رییس‌جمهور است، علی‌رغم مداخله سیاسی سازمان جهانی کار و تشکیل یک کمیسیون تحقیق درست پیش از انتخابات براساس اتهامات «فدکاماراس، با ۶۷٫۸۴ درصد آراء مجدداً به ریاست جمهوری انتخاب شد.
در عرض کم‌تر از یک سال پس از انتخابات، توطئه‌گران راست در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹ در ونزوئلا دست به کودتا زدند، و خوان گراردو گوایدا رییس مجلس مؤسسان (اکنون منحل)، برخوردار از حمایت آشکار «فدکاماراس» و توطئه‌گران راست جهان به سرکردگی ایالات متحده، خود را «رییس‌جمهور موقت» اعلام و منصوب نمود.
سازمان سندیکایی و دیگر جنبش‌های اجتماعی بسیاری در بخش‌های گوناگون جهان- از جمله مرکز اتحادیه‌های کارگری هند و همه سندیکاهای چپ در هند- CITUکودتای نافرجام و اعلام گوایدا به مثابه «رییس‌جمهور موقت» ونزوئلا را محکوم نمودند.
منبع: دمکراسی مردم، نشریه حزب کمونیست هند (مارکسیست)
نویسنده: ج. اس. ماجمودار
تارنگاشت عدالت

معرفی کتاب

نرگس دختر کارگر -  داستان کارگری

narges


شیوه تولید أسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران

schiweh


 انسان در سیستم تفکر اسلامی

ensan


 سیمای دیگری از استالین

stalin


تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی

trotzki


 گرگ‌ها و انسان‌ها

gorg


 تغییرات اجتماعی و نظام خانواده تا انقراض ساسانیان

tagh


 Lenin über Trotzki


 

حقوق زن در ایران

نمایش تعداد مطالب
98924

ویدئوها

صحبت‌های افشاگرانه زهرا نویدپور، دختری که توسط نماینده ملکان در مجلس اسلامی، سلمان خدادادی، مورد تجاوز قرار گرفته و بعد او را کشته و جسدش را در خانه مادری‌اش انداخته است. این جنایت کار باید در دادگاه زحمتکشان و ستم دیدگان ایران محاکمه و مجازات شود.

بجز انقلاب ضد سرمایه‌داری راهی نیست

  ‫وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند،‬ در دست‌شان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین‌هایمان را داشتیم.
‫پنجاه سال بعد، ما در دست کتاب‌های مقدس داشتیم و آنها در دست زمین‌های ما را داشتند.‬
‫                                 "جومو کیانتا"‬


مذهب مردم را متقاعد كرده كه : مردی نامرئی در آسمانها زندگی می كند كه تمام رفتارهای تو را زیر نظر دارد، لحظه به لحظه آن را.
و این مرد نامرئی لیستی دارد از تمام كارهایی كه تو نباید آنها را انجام دهی، و اگر یكی از این كارها را انجام دهی، او تو را به جایی می فرستد كه پر از آتش و دود و سوختن و شكنجه شدن و ناراحتی است و باید تا ابد در آنجا زندگی كنی، رنج بكشی، بسوزی و فریاد و ناله كنی
ولی او تو را دوست دارد… !
                              " جورج كارلین"


کسانی که در مقابل ظلم متحد نمی‌شوند،

در زندان‌های ظالم یکدیگر را ملاقات خواهند کرد

برتولت برشت


 

وصیت نامه وحشی بافقی

روز مرگم هر که شیون کند از دور و برم دور کنید
همه را مست و خراب از می انگور کنید

مزد غسال مرا سیر شرابش بدهید
مست مست از همه جا حال خرابش بدهید

بر مزارم مگذارید بیاید واعظ
پیر میخانه بخواند غزلی از حافظ

جای تلقین به بالای سرم دف بزنید
شاهدی رقص کند جمله شما کف بزنید

روز مرگم وسط سینه من چاک زنید
اندرون دل من یک قلمه تاک زنید

روی قبرم بنویسید وفادار برفت
آن جگر سوختهء خسته از این دار برفت


بهشت بزرگترین فریب برای جهنم کردن دنیاست. کشوری که نام قبرستان‌هایش بهشت است، معلوم است مردمش در چه جهنمی زندگی میکنند

صادق هدایت


آنچه موجب خیزش توده‌ها برای انقلاب میشود، فقر نیست، بلکه پی پردن به علت فقر است

کارل مارکس


 

روی سخن‌ام با شماست ای حکومت‌گران، روشنفکران، روزنامه نگاران، نویسندگان و ای مردم ایران، این ملایان فریبکار و حجت الاسلام های مفتخوار میگویند در غیبت امام زمان حکومت حق ماست و هر کس غیر ما حکومت کند غاصب است. اگر از این زالوها جلو نگیرید و با آن‌ها مماشات کنید بزرگترین فاجعه در تاریخ ایران رخ خواهد داد. به هوش باشید، چشم و گوش خود را باز کنید!

                                      احمد کسروی


 

 
               

 

صفحه اصلی سوسیالیسم


 

مارکسیسم

ولادیمیر ایلیچ لنین - فارسی

ولادیمیر ایلیچ لنین - انگلیسی

از مارکس و انگلس - فارسی

آثار ژوزف استالین

روزا لوکزامبورگ

آنتونیو گرامشی

آوتیس سلطانزاده

کتابخانه

صادف هدایت،  

احمد کسروی، 

علی دشتی،  

غلامرضا پرتوی، 

صمد بهرنگی 

آثار نویسندگان دیگر

مقالات

مقالات علمی

مقالات سیاسی و تحلیلی

اطلاعات

دربارهء ما

تماس با ما

پیوندها

ICOR

 

                 
                                             
                      پیوند با طبقه کارگر با برنامه مشخص قابل تحقق است