یاری های پزشکی کوبا به مردم سوریه*
‪ ‬
‬اخیراً هیات نمایندگی گروه تجاری «بیو فارما کوبا» از طرف وزارت بهداشت کوبا، برای گفتگو و همکاری با مقامات وزارت بهداشت و سلامت سوریه، وارد دمشق شد. حبیب عبد، معاون وزارت بهداشت سوریه در مصاحبه با خبرگزاری «پرنسا لاتینا» سفر هیات نمایندگی صنعت دارو سازی کوبا به سوریه را همکاری بیوتکنولوژی و صنایع دارویی بین سوریه و کوبا اعلام کرد.

در این مصاحبه حبیب عبد، توضیح داد، مذاکرات دو طرف چشم انداز همکاری برای تبدیل مواد مخدر و انتقال آن به فن آوری دارویی برای تولید داروهای کوبا در سوریه، امیدوار کننده است. راه اندازی مؤسسات دارویی از روی نمونه‌ های کوبا در کشور ما، می‌تواند کمک بزرگی هم برای بهداشت و سلامت شهروندان سوری و هم برای دیگر کشورهای منطقه باشد.
معاون وزارت بهداشت سوریه تأکید کرد، کوبا همواره بر اساس روابط تاریخی بین دو کشور، در مواقع حساس، خصوصا در سال‌ های اخیر و شعله‌ ور شدن جنگ های تروریستی در کشور ما، در کنار مردم سوریه بوده است. ما با سپاس از دولت و مردم کوبا، در این سال‌های سخت و پر درد و رنج، توانستیم بخشی از نیاز های دارویی لازم و ضروری خود را از این کشور وارد کنیم.
نورماندو ایزونگا، مدیر بازرگانی «بیوفیرما کوبا» که در این مصاحبه حضور داشت گفت، دیدار کاری ما نشان دهنده مناسب‌ ترین زمان برای همکاری کوبا و سوریه در زمینه‌ های مختلف می باشد. از جمله در زمینه‌ صنعت دارو سازی. شرکت های دارو سازی کوبا از اعتبار بالا و استاندارد های خوبی در جهان برخوردار هستند. ما با راه اندازی مشترک خط تولید دارو و توزیع آن می توانیم سوریه و منطقه را تحت پوشش قرار دهیم.
 با شروع جنگ تروریستی علیه مردم و حکومت سوریه تحت حمایت ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان این کشور، کوبا به عنوان همبستگی با مردم جمهوری عربی سوریه، دارو، واکسن و دیگر کمک‌های پزشگی را به این کشور ارائه کرد و می کند.
‪---------
*- ‬یاد آوری مترجم، کوبا در زمینه‌ های اساسی زندگی اجتماعی، از آن جمله پزشگی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، در بالا ترین سطح استاندارد های جهانی قرار دارد. دولت این کشور با تکیه بر توان پزشگی و آموزشی خود توانسته است برخی کشورهای آمریکای لاتین را تحت نفوذ خود قرار دهد. اگر ایالات متحده آمریکا و متحدین این کشور با سلاح های پیشرفته و مرگبار و کودتا های نظامی طی سالیان دراز برخی از کشورهای جهان، خصوصا کشور های آمریکای لاتین را به زیر سیطره خود در آورند، کوبا با افتخار موفق شد با شیوه‌های انسان گرایانه توجه خلق های نه فقط آمریکای لاتین، بلکه کشور های آفریقایی و آسیایی را نسبت به سیستم اجتماعی کارآمد و نوین خود جلب کند.
به قول فیدل کاسترو(نقل به مضمون) بمب اتمی کوبا کادرهای پزشگی و معلم‌ ها و آموزش دهندگان ما در سراسر جهان هستند. ما در جهان سلاحی برنده‌ تر و کارآمد تر دیگری را برای آسایش و رفاه بشریت نیافتیم.
روزنامه پراودا
ترجمه آزاده اسفندیاری

ویدئوها

متن کامل صحبت‌های سپیده قلیان از زندان قرچک

سروده‌ها و بیانات انقلابی ۱

سرود ملی را نمیخوانم
امروز روز جمهوری است
و پرچم‌های استقلال
    همه جا پیداست
رئیس جمهور خوش بخت است
پر نگاهش تمام سربازهای دنیا رژم می‌روند.
تمام کلاه‌خودها مقدسند.

امروز روز جمهوری‌است
و من
مانند همیشه
به جست و جوی کار برخاسته‌ام
سرمائی در تنم دارم
و زندگی واژه‌ای‌ست سخت
که شیده‌های خسته‌ی برخاستنم
    را رنگ بخشیده است.

سال‌هاست
با دست‌های زخمی‌ام
زمین را می‌آزمایم
تا در پس هر غروب غمگین
عرق پیشانی‌ام تندیس فردا شود.

امروز روز جمهوری است
رئیس جمهور خوش بخت است
در نگاهش تمام سربازهای دنیا رژه می‌روند.
من میان پرچم‌های در اهتزار
گرسنگی را فریاد می‌زنم.

من سرود ملی را بلد نیستم
سرود من نوائی‌ست بی وطن
و قلبش با کودکان دورترین جغرافیاست.

امروز روز جمهوری است
در هیچ کارخانه و معدنی
کارفرمائی مدح نمی‌شود.
چهره‌ی قهرمانی
    که دستور کشتار داده است.
بر دیوار هیچ خانه‌ی سردی نیست.

من سرود ملی را بلد نیستم
من سرود ملی را نمی‌خوانم.

                 سراینده: علی رسولی

معرفی کتاب

نرگس - دختر کارگر   داستان


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 شیوه تولید آسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


سیمای دیگری از استالین - ترجمه


 گرگ‌ها و انسان‌ها   داستان


 تغییرات اجتماعی و نطام خانواده در ایران


 حقوق زن در ایران

Go to top

انقلاب قهرآمیز علیه رژیم سرمایه‌داری ایران و در پی آن ساختمان سوسیالیسم و دیکتاتوری پرولتاریا در راه است. آماده شویم!