اخبار کارگری ایران
مصائب زنان کارگر، از کار ارزان تا گروگان‌گیری با چک رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان نبود بیمه، دریافت چک و سفته، ساعت طولانی کار، کار ارزان و نبود بیمه را مشکل اصلی زنان کارگر بیان کرد و راه‌ حل آن را در افزایش سواد حقوقی، تهیه الگوی کار زنان و نظارت دانست. وی افزود، معضل اصلی زنان کارگر این است که کمترین سهم را از بیمه دارند و نبود یک بیمه مادر و پایه‌ای موجب شده

زنان دچار فرسودگی در کار شوند. کارگران زن به دلیل نیاز مالی که دارند نیروهای کار ارزانی هستند که در شرکت‌ها و کارگاه‌ها حاضرند بدون بیمه کار کنند و در حقیقت کارفرما از این شرایط به نفع خود بهره می‌برد.
رئیس کمیته بانون کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان اظهار داشت: کارفرمایانی که در استخدام زنان، موارد قانونی را رعایت نمی‌کنند برای جلوگیری از شکایت‌های آنان از چک‌های سفید امضا و سفته استفاده می‌کنند تا اگر روزی هم شکایتی صورت گرفت ضرر مالی خود را با کمک آنها جبران کنند.
تجمع کارگران شهرداری سی سخت
روز گذشته، گروهی از کارگران شهرداری سی سخت، در اعتراض به معوقات مزدی خود، برای پنجمین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند.
روز چهارشنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۸، منابع خبری در سی سخت از اعتراض پنج روزه کارگران شهرداری این شهر و سازمان‌های وابسته برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود خبر می‌دهند.
برخی منابع کارگری گفتند: “از ابتدای هفته جاری حدود ۸۰ کارگر مجموعه شهرداری سی‌سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی زدند”.
به گفته آنها، مجموع کارگران شهرداری سی‌سخت تحت مسئولیت مستقیم شهرداری در سطح شهر مشغول کارند. شهرداری به‌رغم اینکه نیمی از حقوق اسفند ماه و عیدی سال ۹۷ کارگران را پرداخت نکرده، دستمزد ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری را نیز به آنها پرداخت نکرده است.
آنها اظهار داشتند: “آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمی از دستمزد اسفند ۹۷ بوده که آن را با چهار ماه تاخیر حدودا دو ماه پیش دریافت کرده‌اند”.
به گفته این کارگران، شهرداری سی‌سخت مدعی است که به دلیل کمبود منابع مالی، امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.
این کارگران با ابراز نگرانی از وضعیت به وجود آمده برای همکاران خود گفتند: “از مسئولان شهری و شهرستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه عدم دریافت مزد برای مجموعه کارگران شهرداری بوجود می‌آید، درخصوص پرداخت حداقل بخشی از مطالبات مزدی ما اقدام کنند”.
سی‌سَخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران جای دارد.
معوقات مزدی کارگران شهرداری رشت 
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر رشت گفت که کارگران شاغل در شهرداری این شهر ۳ ماه است که دستمزد دریافت نکرده‌اند.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر رشت اظهار کرد: “سه ماه است که کارکنان شهرداری حقوق خود را دریافت نکرده‌اند”.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد: “وظیفه ما این است که در سریع‌ترین زمان ممکن کارها را انجام دهیم”.
وی ادامه داد: حدود یک سال شهر رشت بدون شهردار بود و اکنون کارهای عقب‌افتاده بسیاری در این شهر وجود دارد و مردم از مشکلات بسیاری در سطح شهر رشت رنج می‌برند”.
علیپور در پایان تأکید کرد: “باید همکاران شورایی در صحنه حضور داشته باشند تا بتوانیم پاسخگوی حق و حقوق کارگران باشیم”.
بازداشت شدگان روز جهانی کارگر؛ رسول طالب مقدم به حبس، تبعید و شلاق محکوم شد 
رسول طالب مقدم، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال تبعید به خراسان جنوبی و دو سال محرومیت از عضویت در دستجات، احزاب و گروه ها و استفاده از تلفن همراه محکوم شد.  آقای طالب مقدم همزمان با روز جهانی کارگر، به همراه ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.
به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رسول طالب مقدم، به حبس، تبعید، شلاق و محرومیت اجتماعی محکوم شد.
بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری، رسول طالب مقدم از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” به دو سال حبس تعزیری، دو سال تبعید به آفرایز از توابع بخش سده استان خراسان جنوبی، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال محرومیت از استفاده از تلفن همراه و عضویت در احزاب و گروه های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.
بر اساس این گزارش در متن دادنامه، گزارشات سازمان اطلاعات سپاه همچنین گزارشات وزارت اطلاعات مبنای صدور چنین رایی قرار گرفته است.
روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رسول طالب مقدم در شعبه ۲۶  دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شده بود.
لازم به یادآوری است که این عضو سندیکای کارگران شرکت واحد در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه همزمان با روز جهانی کارگر در جریان تجمع اعتراضی کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و کفالت ۳۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ آزاد شده بود.
تداوم تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سی‌سخت و بازنشستگان مخابرات استان فارس
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سی‌سخت
بنا به گزارش دریافتی، گروهی از کارگران شهرداری سی‌سخت روز چهارشنبه، ۶ شهریورماه ۹۸، برای پنجمین روز متوالی در اعتراض به حقوق‌های عقب‌افتاده خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.
مطابق این گزارش، منابع خبری در سی‌سخت از اعتراض پنج روزه کارگران شهرداری سی‌سخت و سازمان‌های وابسته برای مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود خبر دادند.
برخی منابع کارگری گفتند: «از ابتدای هفته جاری حدود ۸۰ کارگر مجموعه شهرداری سی‌سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی زدند.»
به گفته آنها، مجموع کارگران شهرداری سی‌سخت تحت مسئولیت مستقیم شهرداری در سطح شهر مشغول کارند. شهرداری به‌رغم اینکه نیمی از حقوق اسفند ماه و عیدی سال ۹۷ کـارگران را پرداخت نکرده، دستمزد ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مردادماه سال جاری را نیز به آنها نپرداخته است.
آنها اظهار داشتند: «آخرین حقوقی که کـارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمی از دستمزد اسفند ۹۷ بوده که آن را با چهار ماه تاخیر نزدیک به دو ماه پیش دریافت کرده‌اند.» برپایه اظهارات این کـارگران، شهرداری سی‌سخت مدعی است که به دلیل کمبود منابع مالی، امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.
این کـارگران با ابراز نگرانی از وضعیت به وجود آمده برای همکاران خود گفتند: «از مسئولان شهری و شهرستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه عدم دریافت مزد برای مجموعه کـارگران شهرداری بوجود می‌آید، درخصوص پرداخت حداقل بخشی از مطالبات مزدی ما اقدام کنند.» سی‌سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ایران جای دارد.
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان فارس
روز چهارشنبه ۶ شهریورماه ۹۸ شمار زیادی از بازنشستگان شرکت مخابرات استان فارس برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم اجرای کامل دستورالعمل‌ها و مقررات استخدامی و پرداخت نشدن مطالباتشان، مقابل شرکت مخابرات این استان دست به تجمع زدند.
معترضان دلیل حضور خود در این تجمع را احقاق حقوق و عمل نکردن شرکت مخابرات به تعهداتش پس از واگذاری عنوان کردند و افزودند: «با وجود توافق در زمان واگذاری شرکت، مدیران و مسئولان، برای اجرای آئین نامه استخدامی و پرداخت مطالبات بازنشستگان و اجرای عملی آئین نامه سال ۸۹ تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.»
زمینه‌سازی سرکوب بیشتر فعالان کارگری توسط قضاییه و متهم‌کردن آنان به دریافت پول برای آشوب!
سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل فعالان کارگری را به دریافت پول برای آشوب متهم کرد.
یک روز پس از حمله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به فعالان کارگری با این ادعا که «برخی در پوشش اعتراضات کارگری، اهداف دیگری را دنبال می‌کنند»، معاون دادستان کل نیز روز چهارشنبه، ۶ شهریور، مدعی شد عواملی «پول گرفته‌ بودند» و می‌خواستند ماجرای هفت‌تپه را «به آشوب بکشند».
در یک زمینه‌سازی حساب شده برای گسترش بیشتر سرکوب فعالان کارگری، سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل، فعالان کارگری بازداشت‌شده در تجمعات روز کارگر امسال را به دریافت پول برای ایجاد آشوب متهم کرد و مدعی شد که «با تدبیر و زیرکی و هوشیاری مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی» این افراد شناسایی شدند.
معاون دادستان کل توضیحی درباره اسناد این اتهام بیان نکرد، اما افزود: «اکنون همه مردم و مسئولان منطقه قدردان زحمات دادستان و دستگاه قضایی هستند.»
ابراهیم رئیسی در جلسه روز سه‌شنبه، ۵ شهریور، با تعدادی از نمایندگان مجلس گفته بود: «گاهی کسی در پوشش مسائل کارگری، اهداف دیگری را دنبال می‌کند که ما این قبیل اقدامات را نباید به حساب کارگران بگذاریم.»
خبرگزاریها و فـعالان کارگری ادای این بیانات خصمانه و اتهامات توسط رئیسی را یک تهدید آشکار برای فـعالان کارگری تعبیر کردند.
ادعاهای رئیس قوه قضاییه و معاون دادستان در حالی بیان شده که اساسا در «قوانین جمهوری اسلامی» حق اعتراض برای کارگران، از جمله حق اعتصاب، به رسمیت شناخته نشده و در ۲۰ سال اخیر تعداد زیادی از فـعالان کارگری بازداشت و زندانی شده‌اند.
در تجمع روز کارگر امسال نیز شماری از فعالان مدنی و کارگری بازداشت شدند و برای برخی از آنان حکم‌ زندان طولانی‌مدت صادر شده است.
مقامات قوه قضاییه پیش از این بارها در تجمعات کارگری، از جمله اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و اعتصاب کامیون‌داران، معترضان را به «اشد مجازات» تهدید کرده بودند.

آینه‌ روز  30/08/2019

ویدئوها

متن کامل صحبت‌های سپیده قلیان از زندان قرچک

سروده‌ها و بیانات انقلابی ۱

سرود ملی را نمیخوانم
امروز روز جمهوری است
و پرچم‌های استقلال
    همه جا پیداست
رئیس جمهور خوش بخت است
پر نگاهش تمام سربازهای دنیا رژم می‌روند.
تمام کلاه‌خودها مقدسند.

امروز روز جمهوری‌است
و من
مانند همیشه
به جست و جوی کار برخاسته‌ام
سرمائی در تنم دارم
و زندگی واژه‌ای‌ست سخت
که شیده‌های خسته‌ی برخاستنم
    را رنگ بخشیده است.

سال‌هاست
با دست‌های زخمی‌ام
زمین را می‌آزمایم
تا در پس هر غروب غمگین
عرق پیشانی‌ام تندیس فردا شود.

امروز روز جمهوری است
رئیس جمهور خوش بخت است
در نگاهش تمام سربازهای دنیا رژه می‌روند.
من میان پرچم‌های در اهتزار
گرسنگی را فریاد می‌زنم.

من سرود ملی را بلد نیستم
سرود من نوائی‌ست بی وطن
و قلبش با کودکان دورترین جغرافیاست.

امروز روز جمهوری است
در هیچ کارخانه و معدنی
کارفرمائی مدح نمی‌شود.
چهره‌ی قهرمانی
    که دستور کشتار داده است.
بر دیوار هیچ خانه‌ی سردی نیست.

من سرود ملی را بلد نیستم
من سرود ملی را نمی‌خوانم.

                 سراینده: علی رسولی

معرفی کتاب

نرگس - دختر کارگر   داستان


 انسان در سیستم تفکر اسلامی


 شیوه تولید آسیائی و ساختار اقتصادی جامعه ایران


 تحریف تروتسکیستی رویدادهای تاریخی


سیمای دیگری از استالین - ترجمه


 گرگ‌ها و انسان‌ها   داستان


 تغییرات اجتماعی و نطام خانواده در ایران


 مزدک، خدا و اهریمن


حقوق زن در ایران

Go to top

انقلاب قهرآمیز علیه رژیم سرمایه‌داری ایران و در پی آن ساختمان سوسیالیسم و دیکتاتوری پرولتاریا در راه است. آماده شویم!