تدارکات نظامی اسرائیل برای حملۀ به برنامۀ هسته‌ای ایران شتاب گرفته‌اند

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل می‌گوید که تدارکات این کشور برای انجام یک عملیات نظامی علیه برنامۀ اتمی ایران قویاً شتاب یافته است. او تصریح می‌کند که بخش اعظم بودجۀ افزایش یافتۀ دفاعی اسرائیل برای انجام این هدف در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل با اظهار این مطالب در گفتگو با سایت خبری “والا” عملیات نظامی علیه برنامۀ هسته‌ای ایران را پیچیده و نیازمند هوشمندی و توانایی عملیاتی و تسلیحاتی بسیار بالا  دانسته و می افزاید که هدف اصلی ارتش اسرائیل در حال حاضر کاستن از حضور ایران در خاورمیانه به ویژه در سوریه است، هر چند عملیات نظامی اسرائیل برای دستیابی به این هدف شامل گروه‌های حماس و حزب‌الله در اعماق خاورمیانه نیز می‌شود.

آویو کوخاوی افزوده است که حملات هوایی و دیگر عملیات ارتش اسرائیل حضور و تسلیحات جمهوری اسلامی ایران را در مرزهای شمالی اسرائیل به طرز قابل توجه‌ای و به ویژه در قیاس با اهداف تهران کاهش داده است. او می گوید که ارتش اسرائیل فعالانه مسیرهای قاچاق حماس، حزب‌الله و حکومت اسلامی ایران را در کل منطقه مختل کرده است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، ماه گذشته به دیپلمات‌های خارجی گفت که این کشور ناگزیر از اتخاذ تدابیر نظامی علیه ایران برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی است. او گفت که اسرائیل توانایی اجرای چنین تدبیری را دارد و در به کارگیری آن تردید نخواهد کرد. به گفتۀ بنی گانتز فاصلۀ جمهوری اسلامی ایران با تولید بمب اتمی به دو ماه کاهش یافته است. او تأکید کرده که معلوم نیست آیا حکومت ایران آمادۀ امضای توافقی جدید باشد و آیا جامعۀ بین‌المللی طرح جایگزینی دارد در صورتی که حکومت ایران طرح خود را برای تولید سلاح اتمی به اجرا بگذارد. با این حال، ارتش اسرائیل معتقد است که جمهوری اسلامی ایران برای تولید سلاح اتمی به چند ماه وقت نیاز دارد.

حقوق کارگران حدود ۷ میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد

ناصرچمنی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران: 

* دیگر نمی توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است. 

* زمانی که در یک جامعه خط فقر تعیین می شود، اما جامعه کارگری با حقوق ۲ میلیون و ۶۵۵هزار تومان فعالیت می کند، حتی اگر عیدی و سنوات دریافت کند، باز هم حقوق او به حدود ۳میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بیشتر نمی رسد.

* یعنی حقوق کارگران حدود ۷ میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد.

* با توجه به اینکه درجامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد بیش از ۷۰ درصد جامعه کارگری حداقل بگیر هستند. / ایلنا

 30/06/2021

سند ۲۵ ساله ایران و چین شامل غارت ماهی ها نیز میباشد

نبی‌الله خون میرزایی، رییس سازمان شیلات ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که سند جامع ۲۵ ساله ایران و چین شامل همکاری در زمینه ماهیگیری و شیلات است.

اظهارات آقای خون میرزایی در حالی منتشر می‌شود که در سال‌های اخیر فعالیت ماهیگیری چین در آب‌های ایران به خصوص استفاده از سیستم ماهیگیری ترال موضوعی جنجالی بوده و برخی از منابع کشتی‌های ماهیگیری چینی را متهم کرده‌اند که باعث نابودی صنعت ماهیگیری محلی و آسیب به منابع دریایی ایران بوده‌اند.

اعتراض‌های سراسری پزشکان و دانشجویان پزشکی در چند شهر ایران

گروه‌هایی از پزشکان و دانشجویان پزشکی در برخی شهرها از جمله تهران، کرمان، مشهد، همدان، کرمانشاه، اصفهان، سنندج، شیراز و یاسوج تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر‌شده در رسانه‌های اجتماعی، معترضان روز سه‌شنبه ۸ تیر، مقابل دانشگاه‌های علوم پزشکی این شهرها تجمع کردند.

حاضران در این تجمع‌ها شعارهایی از جمله «پزشکان عمومی،‌ قربانی منافع عمومی»، «‌وزیر بی‌لیاقت، استعفا استعفا» و «نه به استثمار پزشکان» سر دادند.

20 هزار میلیارد دلار پول در دست سه‌هزار ثروتمند آلمانی

شش‌هزار عضو جدید در سال 2020 به باشگاه ابرثروتمندان جهان که هر کدام بیش از 100 میلیون دلار دارایی دارند اضافه شد. با افزایش این تعداد، شمار اعضای این باشگاه به حدود 60 هزار نفر رسید. آلمان در جایگاه سوم قرار دارد.

هرگز سالی به اندازه سال اوج همه‌گیری کرونا (2020) برای ثروتمندان پربرکت نبوده است. در آلمان در حال حاضر حدود سه‌هزار نفر 20 هزار میلیارد دلار آمریکا دارایی دارند و به باشگاه ابرثروتمندان متعلق‌اند.

طبق یک مطالعه تحقیقاتی، ثروتمندان سراسر جهان در سال شیوع کرونا یا همان سال بحرانی 2020 بیش از هر زمان دیگری ثروت انباشته‌اند.

هواپیمای نیروی هوایی آمریکا یک محموله مخفی را به اسرائیل رساند

یک هواپیمای سنگین حمل و نقل نظامی C-17A Globemaster III نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در شرایط متشنج شدن اوضاع در منطقه وارد فرودگاه بن گوریون در تل آویو شده است.

اطلاعات منتشره در پورتال Flightradar، حاکی از ورود این هواپیما  به اسرائیل است.

اطلاع حاصل شد که این هواپیما شب سیزدهم ماه مه از پایگاه نظامی آمریکایی “رمشتاین” در آلمان به آسمان  بلند شده و صبح زود در فرودگاه اسرائیل فرود آمد. در همان زمان ، طبق اطلاع کانال تلگرامی Voenniy Obozrevatel ، یک محموله مخفی در این هواپیما وجود داشت که به اسرائیل رسانده شد.

حمله هواپیماهای بدون سرنشین به شرق سوریه

 28/02/2021

هواپیماهای بدون سرنشین مجموعه‌ای از حملات را علیه اهداف زمینی در استان دیرالزور سوریه انجام دادند.

به گزارش اسپوتنیک، کانال تلویزیونی العربیه در گزارشی اعلام داشت که هواپیماهای بدون سرنشین مجموعه‌ای از حملات را علیه اهداف زمینی در استان دیرالزور در شرق سوریه انجام دادند.

روز شنبه، پنتاگون اعلام داشت که ایالات متحده چندین هدف در مرز سوریه و عراق را مورد حمله قرار داده است. این حمله علیه مواضع گروههای شیعه کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا که مورد حمایت ایران هستند، انجام گردید.

تاثیر مخرب کرونا بر مغز

 28/02/2021

دانشمندان مشکلات مغزی در بیماران مبتلا به کووید 19 و ارتباط آن با اصطلاح “مه مغزی” را دریافتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نتایج مطالعه منتشر شده در مجله Cancer Cell، دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که چه عواملی منجر به مشکلات مغزی یا اصطلاحاً “مه مغزی” در بیماران مبتلا به کووید 19 می شود.

کارشناسان مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering در نیویورک و همکارانش مایع مغزی نخاعی 18 بیمار سرطانی را پس از ابتلا به کووید 19 و دارای اختلال عملکرد عصبی را بررسی کردند.

وقوع آتش‌سوزی‌ها گسترده در بیش از ۳۷ منطقه از جنگل‌ها و علفزارهای رشت

شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، گفت که به دنبال وزش باد گرم در استان گیلان دست‌کم ۳۷ مورد آتش‌سوزی در علفزارها و جنگل‌های شهر رشت رخ داده است که ۳۳ مورد از این آتش‌سوزی‌ها مهار شد. 

مومنی گفت که شدت آتش‌سوزی جنگل در لاکان، جماران و مسکن مهر شهر رشت مهار آتش‌سوزی را دشوار کرده است و تعدادی از آتش‌سوزی‌ها به وزش باد گرم بسیار شدید است که تاکنون عملیات‌های نفس‌گیر و کم‌سابقه را برای تیم‌های اطفا رقم زد.

حکم ظالمانه ۱۶ سال حبس آرش جوهری فعال کارگری

آرش جوهری فعال کارگری و اجتماعی به ۱۶ سال حبس محکوم شد. اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران در بیانیه ای با اعلام این خبر نوشته است:

«آرش جوهری، فعال کارگری ‌و اجتماعی که در شبکه‌های اجتماعی در دفاع از حقوق کارگران، زنان و کودکان فعالیت می‌کرد، بیش از سه ماه است که در بازداشت به سر می‌برد.

آرش جوهری در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران، در خانه خود بازداشت شد؛ ماموران بعد از بازرسی خانه، وسایل شخصی از قبیل موبایل، لپ تاپ و برخی مدارک خصوصی وی را ضبط کرده و او را به مکان نامعلوم بردند.

اصرار مقام‌های حکومتی بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب، کشتار عامدانه است

کانون صنفی فرهنگیان گیلان با انتشار بیانیه‌ای به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد که «جان مردم را وجه‌المصالحه نگرش‌ ایدئولوژیک و دعواهای سیاسی» خود قرار ندهند و تاکید کرد که هرگونه اصراری بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب، مشارکت در مرگ و میر ناشی از کرونا و «کشتار عامدانه» محسوب می‌شود.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که هفته گذشته علی خامنه‌ای در یک سخنرانی ویدیویی به صراحت تاکید کرد که خرید و واردات واکسن‌های کرونای ساخت آمریکا و انگلیس به ایران ممنوع است.

کانون صنفی فرهنگیان گیان در بیانیه خود تاکید کرد که خرید و تهیه و تامین «واکسن کرونا و نحوه استفاده آن امری تخصصی است و نمی‌توان به سلیقه شخص خاصی و یا نهاد خاصی، مردم رنجور و بیمار را از حق استفاده قانونی، شرعی و عرفی از برخورداری واکسن برای درمان محروم» کرد.

محاکمه چهار مامور اطلاعاتی حکومت اسلامی به جرم تروریسم، امروز در بلژیک آغاز می شود

اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی متهم به ساماندهی عملیات تروریستی

از جمعه بیست و هفتم نوامبر محاکمۀ چهار تن از مأموران اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در شهر “آن‌وَر” در بلژیک به اتهام اقدام برای قتل تروریستی در نشست سازمان مجاهدین خلق ایران در حومۀ شهر پاریس آغاز می‌شود. “لیبراسیون” روزنامۀ صبح پاریس در مقالۀ مفصلی در اینباره نوشته است که در کانون این محاکمه نقش جمهوری اسلامی ایران در ساماندهی این اقدام تروریستی بررسی می‌شود.

به گزارش ار اف آی، لیبراسیون می‌نویسد: متهمان این پرونده چهار نفر هستند و مهمترین آنان که نقش رابط  وسازماندهندۀ عملیات را برعهده داشته یک مأمور وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به اسم اسدالله اسدی است که در پوشش وابستۀ دیپلماتیک سفارت ایران در اتریش فعالیت می‌کرده است. سه متهم دیگر یک

رزمناو “یواس‌اس نیمیتز” آمریکا وارد آب‌های خلیج فارس شد

ناو هواپیمابر “یو‌اس‌اس‌نیمیتز” آمریکا در همراهی با چند ناوچه با عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های خلیج فارس شد. آمریکا بر آن است تا با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران مانع از خرید جنگ‌افزار از سوی این کشور گردد.

تنش در مناسبات بین ایران و آمریکا افزایش یافته است. در همین رابطه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خبر از ورود ناوهواپیمابر “یو‌اس‌اس نیمیتز” به آب‌های خلیج فارس داده است.

حضور نظامی آمریکا در آب‌های منطقه در ارتباط با مبارزه آمریکا علیه نیروهای وابسته به “دولت اسلامی” (داعش) توضیح داده می‌شود. این در حالی است، که تحلیلگران افزایش حضور نظامی آمریکا در این منطقه را در ارتباط با ایران می‌دانند.

۱۸ جنگنده چینی از تنگه تایوان گذشتند

پدافند هوایی تایوان همزمان با ورود معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به این منطقه، مدعی رهگیری ۱۸ فروند جنگنده چینی شد.

به گزارش  رویترز، نیروی هوایی تایوان مدعی رهگیری ۱۸ فروند جنگنده چینی شد که گفته می‌شود حریم هوایی این منطقه را نقض کرده‌اند.

عبور این تعداد جنگنده چینی از خط مرزی تنگه راهبردی تایوان نشانه‌ای از اوج گرفتن تنش در روابط پکن-واشنگتن همزمان با ورود «کیت کارچ» معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به تایپه است.

🌹

چند تجربه تاریخی

مماشات با رویزیونیسم، سازش با سرمایه‌ی جهانی است.

مطالعه‌ی پراکنده‌ی مارکسیسم، عامل دگماتیسم است.

حزبی که از طبقه‌ی پرولتاریا بریده است، حزب کمونیست نیست.